З 1 січня 2020 року набирає чинності Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" (№7279-д), яким запроваджується інститут кримінальних проступків. До кримінальних проступків будуть віднесені такі поширені злочини, як некваліфіковані крадіжки, шахрайство, незаконні дії з наркотичними засобами без мети збуту, хуліганство, керування транспортом в стані сп'яніння тощо.

За інформацією МВС проводити розслідування кримінальних проступків будуть дізнавачі (службові особи підрозділу дізнання органу Нацполіції). Розслідування кримінальних проступків буде проводитися у формі дізнання зі спрощенням процедури, включаючи скорочені строки – не більше 72 годин з моменту повідомлення особі про підозру чи затримання, або в інших випадках на строк у строк до одного місяця.

Якщо випадок невідкладний, дізнавач до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань матиме право оглянути місце події; відібрати пояснення; провести медичне освідування; отримати висновок спеціаліста  і зняти показання технічних приладів та технічних засобів; вилучити знаряддя вчинення проступку, речі і документи. Процесуальні джерела доказів у провадженні про проступки, крім загальних, також пояснення осіб, результати медосвідування, висновок спеціаліста, показання приладів та технічних засобів. Підозрюваного у вчиненні кримінального проступку зможуть затримати: до 72 годин - якщо особа чинить опір правоохоронцю, відмовляється припинити чинити порушення, намагається втекти; на 24 години - якщо людина нетвереза та може завдати шкоду собі або оточуєчим.

Згідно з законопроектом, прокурор зобов'язаний не пізніше трьох днів після отримання повідомлення про підозру особі разом із матеріалами дізнання (а якщо затримали нетверезого підозрюваного - протягом 24 годин) або закрити кримінальне провадження, або повернути матеріали дізнавачу і подовжити строк дізнання, або звернутися до суду з обвинувальним актом, а при ознаках скоєння злочину направити провадження для проведення досудового слідства.

Суд, отримавши обвинувальний акт щодо вчинення кримінального проступку, має протягом 5 днів або у разі затримання підозрюваного у визначенні строки затримання призначити судовий розгляд. Якщо обвинувачений не оспорює встановлені обставини порушення і згоден з розглядом обвинувального акта, суд розглядає обвинувальний акт без розгляду у судовому засіданні за відсутності учасників судового провадження.

Даний курс розроблений для слухачів курсів спеціалізації дізнавачів Національної поліції України в рамках вивчення Теми 2.11. практикум зі складання процесуальних документів. В рамках вивчення дистанційного курсу "Практикум зі складання процесуальних документів для дізнавачів" пропонується розібрати основні теоретичні аспекти здійснення кримінального провадження по кримінальних проступках та набути базові навички складення пакету  основних процесуальних документів. Також, для учасників  проекту навчальний курс відкриває широкі можливості для комунікації з науково-викладацьким складом університету та іншими учасниками під час навчання та після його завершення. Продовжуючи комунікацію після завершення навчання, в рамках цієї платформи реалізовано можливість постійного надання практичної допомоги викладачами університету учасникам, та подальший розвиток навчального курсу за рахунок спільного обговорення в вирішення наявних проблем практики.  

Даний макет містить перелік типових процесуальних документів, які складаються при розслідуванні кримінального проступку за ч.1 ст.185 КК України

За законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» поряд зі злочинами виділяється нова категорія "кримінальні проступки". Кримінальний проступок є діянням (дією чи бездіяльністю), за вчинення якого передбачене покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян (51 тис. гривень) або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі. За Законом, такі "нетяжкі злочини"  будуть розслудуватися службовими особами підрозділу дізнання Національної поліції за спрощеною процедурою.

Даний практичний курс покликаний ознайомити поліцейських з новелами в кримінальному законодавстві та порядком розслідування кримінальних проступків. А також пройти практичну підготовку по складанню типових процесуальних документів у провадженні по кримінальним проступкам.